Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Białej pozyskał środki z WFOŚiGW w Łodzi na realizację projektu pn. „W Białej jest zawsze pięknie i czysto, bo wspólnie dbamy o środowisko”.

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Białej pozyskał środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na realizację projektu pn. „W Białej jest zawsze pięknie i czysto, bo wspólnie dbamy o środowisko”, w ramach konkursu „EDUKACJA EKOLOGICZNA MIESZKAŃCÓW WOJWEÓDZTWA ŁÓDZKIEGO – edycja 2016”.
Wartość projektu ogółem wynosi 13.850,00 zł., Kwota dotacji 11.450,00 zł.
Uczestnikami projektu będą dzieci i młodzież z terenu Gminy Biała. Udział w projekcie jest bezpłatny. Zapisy uczestników projektu będzie prowadził Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Białej.
W ramach projektu przeprowadzone zostaną:
1. Warsztaty ekologiczne – cykl spotkań dla dzieci i młodzieży w różnym przedziale wiekowym:

1) Zabawki domowej roboty – warsztaty odbędą się w Bibliotece Publiczno-Szkolnej w Młynisku. Uczestnikami zajęć będą dzieci w wieku przedszkolnym.
2) Tydzień ekologiczny – warsztaty odbędą się w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Białej. Każdy dzień będzie przebiegał pod innym hasłem, w poszczególne dni będzie obowiązywał inny kolor ubioru dla uczestników warsztatów.
Poniedziałek – Dzień Natury – kolor zielony,
Wtorek – Dzień Zdrowia – kolor czerwony,
Środa – Dzień Ziemi – kolor brązowy,
Czwartek – Dzień Słońca – kolor żółty,
Piątek – Dzień Ekologa – kolor niebieski
3) „Drugie życie rzeczy – plastic – fantastic” – warsztaty ekologiczne, kreatywne to ciekawa forma nauki połączona z doskonałą zabawą, misją jest propagowanie ekologicznych zachowań dlatego w sposób praktyczny pokazujemy, jak nadać drugie życie niepotrzebnym rzeczom codziennego użytku i przemienić je w unikatowe przedmioty. Warsztaty odbędą się w Filii Bibliotecznej w Łyskorni.
4) Przedstawienie teatralne "W harmonii z przyrodą" - Spektakl będzie miał charakter edukacyjny. Nauczy dzieci szacunku wobec przyrody i innych osób. Przedstawienie teatralne będzie efektem wielu prób zorganizowanych w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu.

2. Konkursy dla dzieci i młodzieży:
1) Konkurs pisemny „Ekologia nasze życie” dla gimnazjum
2) Konkurs plastyczny „Ekologia na co dzień” dla szkół podstawowych
3) Konkurs plastyczny „Jesienne duszki i leśne skrzaty” dla przedszkoli
Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody książkowe i dyplomy.

3. Wycieczki edukacyjne:
1) Nauka idzie w las – wycieczka do Leśnego Punktu Ekologicznego Mierzyce
2) Wycieczka do Zoo w Łodzi
3) Wycieczka do Bełchatowa – do Kopalni Węgla Brunatnego, Elektrowni Bełchatów, Przedsiębiorstwa EKO-Region
4) Wycieczka terenowa „Z walizką Ekobadacza” po gminie Biała – badanie gleby, wody i powietrza
Obcując z przyrodą dzieci i młodzież rzadko pozostają obojętnymi obserwatorami. Każde zjawisko wywołuje wiele różnych uczuć i emocji: radość, zachwyt, czasem obawę a nawet strach. Na wycieczce świat odbierany jest całościowo, a kontaktu z żywą przyrodą nie zastąpi się najlepszymi nawet fotografiami czy filmami.

4. Piknik Ekologiczny z okazji Dnia Ochrony Środowiska - celem organizacji pikniku ekologicznego będzie:
1)    aktywizacja środowiska lokalnego poprzez wspólne działania na rzecz ochrony środowiska, uwrażliwienie na piękno przyrody, zachęcenie dzieci i młodych ludzi do aktywnego wypoczynku, integracja młodzieży z różnych środowisk;
2)    podniesienie świadomości ekologicznej społeczności lokalnej w zakresie odzysku i recyklingu śmieci, zmniejszenie ilości wytwarzania odpadów oraz dbałość o ich segregację;
3)    zrozumienie potrzeby zbiórek surowców wtórnych oraz poznanie korzyści płynących z prawidłowego postępowania z odpadami niebezpiecznymi.
4)    promowanie wśród dzieci, młodzieży i ich rodzin postaw proekologicznych,
5)    zwrócenie dzieciom i ich rodzinom uwagi na konieczność oszczędzania energii,
6)    rozwiązywanie zagadek słownych, krzyżówek, quizu poruszającego tematykę związaną z ekologią.

5. Akcja „Sprzątanie świata” - celem akcji jest budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej mieszkańców gminy Biała oraz ich odpowiedzialności za środowisko naturalne. Ideą akcji jest praktyczna edukacja na rzecz rozwoju zrównoważonego – promocja i kreowanie postaw przyjaznych środowisku.