Od  1 sierpnia 2024 r. do 30 września 2024 r. będzie można ubiegać się o wypłatę bonu energetycznego. Zadanie to będzie realizowane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Białej.

Bon energetyczny jest świadczeniem pieniężnym przysługującym jednorazowo gospodarstwu domowemu jednoosobowemu, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu za 2023 r., nie przekraczała kwoty 2500 zł, oraz gospodarstwu domowemu wieloosobowemu, w którym wysokość przeciętnego dochodu za 2023 r. na osobę nie przekraczała kwoty 1700 zł w rozumieniu ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

Stawki mają być zależne od dochodów i liczby osób w gospodarstwie domowym. Wysokość ma przedstawiać się następująco:
    1. 300 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego;
    2. 400 zł gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób;
    3. 500 zł, jeśli  składa się z 4 do 5 osób;
    4. 600 zł, jeśli składa się z co najmniej 6 osób.

Z kolei gdy główne źródło ogrzewania danego gospodarstwa domowego jest zasilane energią elektryczną i jest wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, świadczenia zostaną przyznane w następujący sposób:
    1.  600 zł - gospodarstwo domowe jednoosobowe;
    2. 800 zł - jeśli składa się z 2 do 3 osób;
    3. 1000 zł - jeśli składa się z 4 do 5 osób;
    4. 1200 zł - jeśli składa się z co najmniej 6 osób.

Jednocześnie obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę, co oznacza, iż bon energetyczny będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota bonu będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych bonów energetycznych będzie wynosić 20 zł. Poniżej 20 zł kwota bonu energetycznego nie będzie wypłacana. Świadczenie jest jednorazowe.

Gospodarstwu wieloosobowemu przysługuje jedno świadczenie dla całej rodziny.

Wnioski o wypłatę bonu energetycznego składa się od 1 sierpnia 2024 r. do 30 września 2024r. osobiście w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej  lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej opatrując go kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelniając z wykorzystaniem profilu zaufanego.
Wnioski złożone po dniu 30 września 2024 r. pozostawia się bez rozpoznania.

Pliki do pobrania: