Za nami 11 listopada, dzień który w kalendarzu każdego patrioty na stałe wpisany jest jako Święto Niepodległości. Uroczysta celebracja tego dnia jest nie tylko umocnieniem patriotycznych korzeni rodaków, ale przede wszystkim
wyrazem szacunku dla dokonań naszych przodków walczących w obronie Ojczyzny. W tym roku świętowaliśmy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
W miniony piątek, 11 listopada 2022 r., w Gminie Biała odbyły się Powiatowe Obchody Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się zbiórką przed Urzędem Gminy w Białej, skąd poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych powiatu wieluńskiego oraz pozostali uczestnicy wydarzenia przemaszerowali do Kościoła pw. św. Piotra w okowach w Białej na mszę świętą w intencji Ojczyzny, celebrowaną przez księdza proboszcza Mirosława Rapcię.
Po mszy świętej pochód prowadzony przez Orkiestrę Dętą „Vivo” GOKiS z Białej udał się na pobliski cmentarz parafialny, na którym nastąpiło uroczyste odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego oraz złożenie kwiatów przez delegacje władz samorządowych, związków kombatanckich oraz zaproszonych gości. Kwiaty i znicze zostały złożone pod tablicą upamiętniającą weteranów walk i wojen o niepodległość i granice odradzającej się Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1914-1921.
Na dalsze uroczystości, organizatorzy zaprosili do Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Białej. Licznie zebranych gości powitali Wójt Gminy Biała Aleksander Owczarek oraz Starosta Powiatu Wieluńskiego Marek Kieler. Referat okolicznościowy z okazji Święta Niepodległości wygłosił nauczyciel historii Damian Orłowski. Głos zabrali również obecny na uroczystości Poseł na Sejm RP Paweł Rychlik, Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego Andrzej Chowis oraz były Poseł, Wiceprezes Zarządu OSP w Białej Wojciech Szczęsny-Zarzycki. Ważnym punktem wydarzenia było odznaczenie przez Prezesa Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Przemysława Wieczorka, Krzyżem za Zasługi dla ZKRP i BWP, Wójta Gminy Mokrsko Zbigniewa Dąbrowskiego.
Montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Białej oraz młodzieży z sekcji muzycznej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Białej uświetnił uroczystość.