Szachiści z Publicznej Szkoły Podstawowej w Białej w grudniu rywalizowali w rozgrywkach drużynowych szkół podstawowych. Zrobili to z dużym powodzeniem. Zajęli I miejsce w powiecie wieluńskim i awansowali

do rozgrywek rejonowych. Czołówka rywalizacji w powiecie wyglądała następująco:

Drużynowe Igrzyska Dzieci Powiatu Wieluńskiego w Szachach - Wieluń, grudzień’2018

1. SP Biała        - 7,0
2. SP 5 Wieluń    - 6,0
3. SP 4 Wieluń    - 5,0

Zawody rejonowe rozegrano również w Wieluniu klika dni później. Tym razem szachiści z Białej zajęli II miejsce i awansowali do finału wojewódzkiego. Czołówka rywalizacji w rejonie sieradzkim  wyglądała następująco:

Drużynowe Igrzyska Dzieci Rejonu Sieradzkiego w Szachach  - Sieradz, grudzień’2018

1. SP 5 Wieluń - 10,0
2. SP Biała   9,0
3. SP Sędziejowice - 5,0

Finał wojewódzki rozegrano w Zgierzu. W rywalizacji brało udział 11 drużyn. Reprezentacja SP w Białej zajęła tam 6 miejsce. Wygrała SP nr 1 z Bełchatowa. We wszystkich tych zawodach drużyna SP w Białej grała w składzie: Tomasz Chrobot, Zofia Patyk, Antoni Michałczyk, Natalia Michałczyk.

Wyniki te uzyskane we wszystkich trzech turniejach uznać trzeba za duży sukces zawodników i opiekunów. W szkole w Białej (dyr. Anna Wojtas) od czterech lat realizowany jest z udziałem nauczycieli p. Aureli Spychały i ks. Mirosława Rapci projekt Polskiego Związku Szachowego ,,Szachy w szkole”.

Wójt Gminy Biała Aleksander Owczarek natomiast brał udział w IV Mistrzostwach Polski Administracji Publicznej w Szachach, które rozegrano w dniach 7- 8 grudnia w Warszawie, w Ministerstwie Rozwoju i Inwestycji. W mistrzostwach w każdym turnieju wystąpiło po blisko 90. uczestników z różnych Ministerstw, Urzędów Miejskich, Gminnych, Pracy, Skarbowych, i innych instytucji. Drużyna Urzędów Gmin, w szeregach której grał Wójt Gminy Biała, zajęła w klasyfikacji drużynowej w szachach błyskawicznych drugie miejsce, a w szachach szybkich - czwarte miejsce w tych mistrzostwach wśród 18 sklasyfikowanych drużyn.

Absolutnym Mistrzem Polski Administracji Publicznej w szachach błyskawicznych został nasz dobry znajomy z Gminy Czarna – Paweł Sygulski.