78 lat temu dzień 1 września podobnie jak w roku obecnym przypadał w piątek. I podobnie jak dziś w poniedziałek dzieci i młodzież miały rozpocząć kolejny rok szkolny. Było inaczej….

Wybuchła II wojna światowa! Jako pierwszy został zbombardowany Wieluń. Pierwsza bomba padła o 4.40 rano na szpital pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Wszyscy o tym pamiętają. Rozpoczęły się dramaty i ludzkie tragedie. Jedna z nich miała miejsce w Dębinie, gmina Osjaków. W dniu 3 września 1939 r. niemiecki najeźdźca zamordował tam bestialsko siedmiu bezbronnych mieszkańców w zamian za śmierć swojego żołnierza, który zginął od wybuchu miny na moście na rzece Warcie. Wśród tych siedmiu zamordowanych było czterech mieszkańców z gminy Osjaków i trzech z Naramic, z gminy Biała. W dniu 3 września 2017 r. miała miejsce w miejscu zbrodni skromna, ale jakże wzruszająca i upamiętniająca to zdarzenie uroczystość odsłonięcia obelisku ku pamięci pomordowanych.

Brali w niej udział na zaproszenie Wójta Gminy Osjaków m.in. członkowie rodzin pomordowanych:
p. Zygmunt Zakręta, p. Elżbieta Kubat, p. Sabina Chałupka, i p. Danuta Misiek z Wójtem Gminy Biała Aleksandrem Owczarkiem.

Więcej na stronie RZW: http://www.radiozw.com.pl/index.php?page=news&id=25401