Ponad 700 dzieci z całej Polski (z tego 73 z Województwa Łódzkiego) grało 2 czerwca br.  w IV Turnieju Finałowym projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole” na warszawskim Torwarze.

Łódzki Związek Szachowy zorganizował wyjazd dla szkół naszego województwa. Dwa autokary wyjechały z Kutna oraz Wielunia zabierając po drodze do Warszawy szkoły, które zgłosiły chęć rywalizacji podczas turnieju. Komunikat przewidywał możliwość wystawienia drużyn sześcioosobowych, w których zawodnicy punktowali na rzecz drużyny. W ostatnim momencie dopuszczono także udział dodatkowych drużyn czteroosobowych. Zawody odbywały się na dystansie 6 rund i tempie 15 minut na zawodnika;  punktacja (zwycięstwo – 3, remis – 2, porażka -1). Spośród szkół powiatu w wieluńskiego sześcioosobową drużynę wystawiła też Publiczna Szkoła Podstawowa w Białej.

W reprezentacji tej wystąpili: Zosia Patyk, Daria Drab, Natalia Michałczyk, Nikola Browarna, Franciszek Majda, Maksymilian Tomczak. Pojechali oni pod opieką ks. Mirosława Rapci i rodziców: Ilony Browarnej, Ewy Patyk i Łukasza Michałczyka. Drużyna  w całości spisała się doskonale – w punktacji drużynowej: zajęła 28. miejsce na 136 sklasyfikowanych drużyn szkolnych (ponad 1000 bierze udział w projekcie „Edukacja przez Szachy w Szkole”). Była najlepsza spośród szkół województwa łódzkiego na 10. biorących udział w tym turnieju oraz piąta spośród szkół wiejskich z całej Polski biorących udział w tym turnieju. Indywidualnie najlepiej zagrali: Zosia Patyk (12.miejsce wśród dziewcząt z klas drugich na 91 zawodniczek) i Franciszek Majda (17.miejsce wśród chłopców z klas drugich w swojej grupie na 102 zawodników). Uczniowie ci pracowali nad szachami pod opieką p. Aurelii Spychały i ks. Mirosława Rapci.

Więcej informacji o turnieju na stronie: http://pzszach.pl/2017/05/24/iv-turniej-finalowy-edukacjaprzez-szachy-w-szkole-2-06-2017-torwar/http://pzszach.pl/2017/05/24/iv-turniej-finalowy-edukacjaprzez-szachy-w-szkole-2-06-2017-torwar/