Szef MSWiA poinformował, że program dotyczący dzielnicowych jest już trzecim z pakietu zmian w sprawie poprawy organizacji pracy policji. Wcześniej rozpoczęto odtwarzanie...

zlikwidowanych przez poprzedni rząd posterunków policji. Zaprezentowane zostały także założenia mapy bezpieczeństwa – interaktywnego narzędzia, które pozwoli na jeszcze skuteczniejsze działanie polskich funkcjonariuszy.

Chodzi o to, aby dzielnicowy przez cały swój czas mógł pełnić rolę policjanta, który bezpośrednio kontaktuje się z mieszkańcami. (…) To jest zmiana, która wzmocni pozycję dzielnicowego. – powiedział szef MSWiA podczas prezentacji programu.

Obecnie w Polsce pracuje ok. 8 tysięcy dzielnicowych. Jak poinformowali ministrowie Mariusz Błaszczak i Jarosław Zieliński docelowo dzielnicowi mają stanowić ok. 10 proc. wszystkich funkcjonariuszy.

Nawet najlepiej działająca policja nie będzie miała efektów, jeśli nie będzie ściśle współpracowała ze społeczeństwem – podkreślił Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w MSWiA.

Wiceszef MSWiA poinformował, że obecny program jest odejściem od koncepcji „policji na telefon”. Dodał, że policja musi być bliżej obywatela, by mieć lepsze rozeznanie na temat zagrożeń.

„Dzielnicowy bliżej nas” – kierunki zmian

Kierunki zmian w służbie dzielnicowych będą dotyczyły m.in. obszaru kadrowego. Będą to działania mające na celu stabilizację kadrową oraz podniesienie rangi stanowiska.

Musi to być doprowadzone do tego, że dzielnicowym będzie opłacało się być. Będzie możliwy awans wewnątrz funkcji dzielnicowego wraz z podwyżką wynagrodzeń – dodał wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

Program przewiduje także nowe formuły szkolenia dla dzielnicowych. Kładą one nacisk na kształcenie umiejętności wzmacniających kontakt z obywatelami – komunikatywność, nawiązywanie relacji, czy cierpliwość i odporność na stres. W programie ujęto także nowe narzędzia komunikacji społecznej, które mają ułatwić kontakt obywateli ze swoimi dzielnicowymi.

W Gminie Biała funkcję dzielnicowego pełni mł. asp. Tomasz PIEPRZYK - Nr tel. 516 436 506