Narodowe Święto Niepodległości to święto państwowe, ukazujące piękną i radosną kartę naszej historii, które corocznie obchodzimy w dniu 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości

po 123 latach zaborów. Polacy tego dnia manifestują swą miłość do Ojczyzny w szczególny sposób m.in.: poprzez wspólne śpiewanie hymnu, udział w uroczystościach patriotycznych, koncertach, paradach czy biegach.
105 Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości została uczczona również w Gminie Biała. Uroczystość rozpoczęto zbiórką przed Urzędem Gminy w Białej, skąd poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych oraz pozostali uczestnicy wydarzenia przemaszerowali do kościoła pw. św. Piotra w okowach w Białej na mszę świętą w intencji Ojczyzny, celebrowaną przez księdza proboszcza Mirosława Rapcię oraz ks. Zdzisława Gwiazdę. Po nabożeństwie, prowadzeni przez Orkiestrę Dętą „Vivo” GOKiS w Białej, uczestnicy wydarzenia udali się pod Urząd Gminy w Białej. Uroczystość rozpoczęła Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sporu w Białej – Katarzyna Pichlińska, zapraszając do  odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Zaproszonych gości oraz wszystkich zebranych serdecznie powitał Wójt Gminy Biała – Aleksander Owczarek, po czym  nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej Mieszkańców Gminy Biała walczących o niepodległość i granice odradzającej się Rzeczypospolitej w latach 1914-1921, którzy oddali największy dar - własne życie, ginąc na polu bitwy, zmarli w wyniku odniesionych ran, choroby lub na skutek nieszczęśliwego wypadku, bądź zostali uznani za zaginionych.
Tablica powstała w 105 Rocznicę Odzyskania Niepodległości w ramach zainicjowanego przez Wójta Gminy Biała w 2018 r. projektu „OCALMY OD ZAPOMNIENIA – ŚWIADECTWO PATRIOTYZMU PRZODKÓW”. Ustalenia listy bohaterów dokonał Pan Damian Orłowski – nauczyciel Publicznej Szkoły Podstawowej w Białej, w oparciu o dane źródłowe oraz ankiety wypełnione przez rodziny wymienionych.
Przed odsłonięciem Wójt przywołał pięcioletnie zmagania z realizacją projektu i wskazał zaangażowanych w jego realizację, wymieniając przede wszystkim p. Damiana Orłowskiego i p. Katarzynę Pichlińską. Tablica została poświęcona następnie przez ks. proboszcza Mirosława Rapcię, który zainicjował również wespół z ks. Zdzisławem Gwiazdą modlitwę za bohaterów.
Uroczystego  aktu odsłonięcia dokonali przedstawiciele rodzin, z których pochodzili wymienieni na tablicy - Pani Elżbieta Kubat, Pani Jolanta Wawrzyniak, Pan Wojciech Owczarek, przedstawiciele władz: Starosta Powiatu Wieluńskiego – Pan Marek Kieler, Wójt Gminy Biała – Pan Aleksander Owczarek, Sekretarz Gminy Biała – Pani Henryka Stempień, Przewodnicząca Rady Gminy Biała – Pani Barbara Pawełczyk,  Prezes Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych Koła w Białej – Pani Teresa Wykrota, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Białej – Pani Katarzyna Pichlińska oraz nauczyciel historii w Publicznej Szkole Podstawowej w Białej - Pan Damian Orłowski.
Hołd poległym przodkom oddano poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

9
8
7
6
51
50
5
48
47
46
45
44
43
42
41
40
4
39
38
37
36
35
34
33
32
31
30
3
29
28
27
26
25
24
23
22
21
20
2
19
18
17
16
15
14
13
12
11
10
1