Kiedy lato powoli zbliża się ku końcowi, a z pól zostały zwiezione już wszystkie zboża to znak, że zbliżają się dożynki. W polskiej tradycji ludowej święto dożynkowe to czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony,
a ludziom za trud. Stanowią również świetną okazję do zaprezentowania bogatego dorobku rolniczego społeczeństwa danego regionu oraz jego różnorodności.
W niedzielę 28 sierpnia 2022 r. odbyły się Dożynki Gminy Biała-Zabłocie 2022, których tegorocznymi gospodarzami byli Sołectwo Rososz i Sołectwo Zabłocie. Zgodnie z tradycją uroczystość rozpoczęła się przemarszem korowodu dożynkowego spod sali OSP w Zabłociu na plac sportowo-rekreacyjny, gdzie odbyła się oficjalna część imprezy. W skład wielobarwnego i malowniczego pochodu prowadzonego przez druha Łukasza Leszczyńskiego wchodzili: Orkiestra Dęta z Naramic, Orkiestra Dęta „Vivo” GOKiS Biała, Poczty Sztandarowe jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Biała, bryczka ze starostami dożynek Justyną Jurczyk i Grzegorzem Rosińskim, przedstawiciele Sołectw Rososz i Zabłocie z wieńcem dożynkowym, przedstawiciele sołectw Gminy Biała, Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Białej, Sekretarz Gminy Biała Henryka Stempień, Przewodnicząca Rady Gminy Barbara Pawełczyk, Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Lila Maciejewska, dyrektorzy Publicznych Szkół i Przedszkoli Gminy Biała Joanna Wątroba, Donata Mrugała, Dorota Belda oraz wszyscy uczestnicy dożynek.
Korowód zamykała Kapela „Lututowianie” oraz maszyny rolnicze.
Po dotarciu na plac sportowo-rekreacyjny w Zabłociu w intencji rolników odprawiona została msza dziękczynna polowa. Nabożeństwo celebrował proboszcz parafii pw. św. Rocha w Naramicach ksiądz Wojciech Szulakiewicz przy pomocy proboszcza parafii pw. św. Piotra w okowach w Białej księdza Mirosława Rapci.
Tegoroczne Dożynki Gminy Biała Zabłocie 2022 prowadzili: Agnieszka Wasińska oraz Grzegorz Mielczarek. Obrzęd Dożynkowy rozpoczęto odśpiewaniem Hymnu Państwowego, po którym nastąpiło oficjalne otwarcie dożynek przez Sekretarz Gminy Biała – Henrykę Stempień. Dalszym elementem uroczystości było przekazanie przez Starostów dożynek chleba na ręce Pani Sekretarz i księży oraz jego pokrojenie i rozdanie wśród zgromadzonych mieszkańców i gości. Punktem kulminacyjnym uroczystości było zaprezentowanie i obtańczenie wieńca dożynkowego przygotowanego przez gospodarzy. Cały oficjalny obrzęd swoim śpiewem uświetniała Kapela "Lututowianie".
W imieniu Starosty powiatu wieluńskiego Marka Kielera został odczytany list z podziękowaniami i życzeniami dla rolników oraz ich rodzin. Następnie nadszedł czas na część artystyczną podczas, której wystąplili:
- Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Białej,
- Orkiestra Dęta „Vivo” GOKiS z Białej,
- Kapela „Lututowianie”,
- Zespół Śpiewaczy „Naramianki” z Naramic,
- Orkiestra Dęta z Naramic,
- Dzieci oraz młodzież z sekcji muzycznej GOKiS w Białej
Atrakcji nie zabrakło również dla najmłodszych, dla których organizatorzy przewidzieli liczne gry, zabawy, animacje i dmuchańce.
Stoiska Sołectw z Gminy Biała prezentowały się niezwykle pięknie. Można było na nich znaleźć różnorodność swojskich potraw regionalnych. Nie zabrakło między innymi bigosu, pierogów czy gołąbków oraz różnorodnych ciast i deserów.
Wszystkie sołectwa otrzymały podziękowania oraz drobne upominki za trud włożony w przygotowanie stoisk.
Gwiazdą wieczoru był zespół IMPERIUM, który pomimo deszczu porwał do tańca uczestników dożynek.
Po częściach obrzędowych i artystycznych rozpoczęła się zabawa, która trwała do późnych godzin nocnych.