Na sesji Rady Gminy Biała w dniu 29 lutego 2024 r. wróciła sprawa budowy boiska przy PSP w Białej – Parceli. Zadziało się to za sprawą radnych p. Krzysztofa Woszczyka i p. Mariusza Kamoli. Usiłowano spowodować

obecność przedstawiciela wykonawcy boiska, który jednak nie widział potrzeby swojej obecności i nie był obecny. Obecna była za to osoba projektująca boisko p. Maria Dziuba. Sprawa była już roztrząsana na sesji w dniu 29 listopada ub.

Podniesiono sprawę zasadności wycinki drzew (35 szt.). Załączone zdjęcia nie pozostawiają wątpliwości co do tego, że musiały zostać usunięte. Pani projektant podnosiła swoje tzw. racje o ekologii, o ptaszkach itd. Faktem jest, że w projekcie istnienie drzew zostało pominięte, a dyrekcja szkoły tego nie wskazała przed rozpoczęciem postępowania przetargowego. Zostało to podniesione przez wykonawcę w momencie przejmowania terenu pod budowę. Fakt jest taki, że drzewa musiały zostać usunięte by rozpoczęła się budowa. Pozyskano opinie ornitologiczną, a następnie decyzję Starosty Wieluńskiego zezwalającą na wycinkę. Znaleziono usługodawców, którzy ścięli drzewa, usunęli pnie i korzenie, zagęścili korytowania i zagospodarowali odpady. Usługi zostały rozliczone. Gmina poniosła koszt poniżej 40 tyś. zł, a zabezpieczono na to środki 60 tyś. zł. Takie są fakty. Wykonawca chciał to zrobić za kwotę ponad trzykrotnie wyższą. Bezzasadne są wszystkie wymysły pana radnego Kamoli w tym zakresie. Bez usunięcia drzew i ich korzeni wykonawca zszedłby z budowy, gmina zapłaciłaby mu karę ok. 380 tyś zł, drzewa i tak by trzeba usunąć, a drugi wykonawca był o 300 tyś. zł droższy.

Pani projektant uzurpowała sobie prawo do ingerencji w zarządzanie procesem decyzyjnym zamawiającego. Nie taka jest jej rola. Insynuowała jakieś finansowe korzyści dla wykonawcy czy zamawiającego. Przykre, że doprowadziła do takiego poziomu przekłamań i dezinformacji publicznej.

Pani projektant skłamała, kiedy mówiła, że nie pobrała wynagrodzenia za zaprojektowanie boiska. Gmina Biała wykonała płatność przelewem na jej rzecz w dniu 23.12.2021 r. tytułem zapłaty za projekt boiska przy PSP w Białej na podstawie wystawionej faktury z dnia 21.12.2021 r. W kłamstwie tym popierał ją pan radny Woszczyk, który zarzucał wójtowi, że nie wie jak było faktycznie.

Pani radna Małgorzata Pichlak podnosiła, że sprawa może zostać znów rozważona poprzez uzyskanie tzw. informacji publicznej przez panią projektant. Nic bardziej mylnego nie można było chyba wymyślić. Role do wypełnienia miałaby tu Komisja Rewizyjna RG Biała i jej zespół kontrolny. Ewentualnie RIO, NIK czy prokuratura gdyby ktoś odpowiednie zawiadomienie zrobił. Do kontroli organu wykonawczego nie jest uprawniony pojedynczy radny czy projektant wykonujący usługę na rzecz gminy.

Wypowiedziami na sesji - jak można sądzić - radni chcieli wywołać awanturę i aferę, której nie ma. Obnaża to jedynie działania pani projektant i jednoczesny brak właściwej reakcji ze strony dyrekcji szkoły. Nie pierwszy to raz podejmowano taką próbę. Był już np. donos na gminę do CBA w sprawie przetargu na budowę kanalizacji, który po odpowiedzi wójta pozostał bez jakiegokolwiek podjęcia.