Do Urzędu Gminy Biała docierają informacje, że rozpowszechniana jest plotka jakoby wójt Aleksander Owczarek nie chciał, czy przeszkadza w budowie chodnika przy drodze powiatowej w Białej Parceli

prowadzącej z drogi krajowej dk74 do Wiktorowa, Zabłocia, Gór Świątkowskich i Rososzy.
Jest to całkowitą nieprawdą.

Po pierwsze: inwestycja dotyczy drogi powiatowej i gmina nie jest tu zobowiązana do jakichkolwiek działań. Powiat może samodzielnie realizować inwestycje na swoich nieruchomościach. W tej sprawie złożona została do Rady Powiatu w Wieluniu petycja w marcu 2022 r. Mieszkańców reprezentował Pan Grzegorz Mielczarek – powiatowy radny. Petycja nie uwzględniała faktu rychłego wtedy położenia przez Gminę Biała kanalizacji na odcinku oczekiwanego chodnika. Samorząd powiatowy zajął się w tymże roku 2022 drogą powiatową prowadzącą z drogi krajowej dk74 do Naramic, a nie był to priorytet.

Po drugie: 27 czerwca 2022 r. Wójt Gminy Biała pismem nr DID.7234.18.2022 informował Zarząd Powiatu w Wieluniu, że w roku 2023 będzie w pasie drogi powiatowej prowadzącej do Wiktorowa kładziona gminna kanalizacja na odcinku ok. 900 m. Pozostało to bez reakcji ze strony powiatu!

Wiedział o tym również Pan Radny RP w Wieluniu – Grzegorz Mielczarek, powinni wiedzieć również i wiedzieli o tym Pan Radny RG Biała Janusz Kupski i sołtys Sołectwa Parcela Pan Paweł Wojcieszak. I mogli informować o tym mieszkańców Białej Parceli.  Można było podjąć realizację wspólnej inwestycji z budową kanalizacji i przebudową drogi wraz budową chodnika. Ale tak się nie stało. Gmina zgodnie z decyzją nr PZD-SD.6630.43.2014 z dnia 31.07.2014 r. Powiatowego Zarządu Dróg w Wieluniu po wybudowaniu kanalizacji odtworzyła jezdnię na całej szerokości i odnowiła pobocza. Poniosła w ten sposób nakłady ok. 500 tyś zł. Pismo Zarządu Powiatu w Wieluniu ze stycznia b.r. podnoszące ponownie sprawę budowy przedmiotowego chodnika wysłane do Gminy Biała jest przykładem spóźnionego i nietrafnego działania.

Takie są fakty. Tak się dzieje, gdy brakuje wspólnie uzgodnionej logistyki przyszłych działań, a jedna ze stron bezmyślnie forsuje swój zamiar. Tak się zdarzyło również, gdy w 2019 r., gdy w ramach ofsetowych działań  wykonawca zespolonej inwestycji w miejscowości Biała-Kopiec (kanalizacja + droga z chodnikiem) z inicjatywy Pana radnego powiatowego Grzegorza Mielczarka wyasfaltował niepotrzebnie drogę powiatową przy cmentarzu w Białej, gdzie gmina za 1,5 roku kładła kanalizację i odtwarzała ponownie pas asfaltowy. W roku 2019 powinien być wyasfaltowany inny odcinek drogi prowadzącej do miejscowości Brzoza.

Przykład zespolonego działania w 2019 r. na drodze powiatowej w miejscowości Biała Kopiec nie nauczył widać poza Gminą nikogo. I Gmina do chwili obecnej nie może się doczekać zadośćuczynienia ze strony Powiatu za poniesioną wtedy tzw. korektę finansową zmniejszającą Gminie unijne dofinansowanie (90 tyś zł) za niedociągnięcia Powiatu popełnione w przeprowadzonym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na zespolone zadanie inwestycyjne realizowane przez Powiat i Gminę.

Gminie Biała nie można odmówić woli wspierania Powiatu Wieluńskiego w działaniach na drogach powiatowych. Od 2015 roku do 2021 roku Gmina Biała przekazała Powiatowi Wieluńskiemu sześć dotacji drogowych na łączną kwotę 2 309 590,15zł. Gdyby przeliczyć to wskaźnikami wzrostu cen towarów i usług – to byłaby to na dziś kwota sporo ponad 3 mln zł. Dla porównania: Powiat Wieluński nie udzielił Gminie Biała od 2015 r. do chwili obecnej żadnej dotacji na zadania własne gminy!

Fakty wyżej przytoczone rzucają jasne światło na sprawę drogowych działań i pozwalają zweryfikować plotki.