W minionym tygodniu odbyły się odbiory techniczne dwóch kolejnych etapów budowy kanalizacji. Postępowania przetargowe przeprowadzone zostały w roku ubiegłym. Wybrani wykonawcy wywiązali się

z realizacji swych zadań w terminach umownych.

Są to następujące zakresowo i finansowo etapy:

Budowa kanalizacji sanitarnej w Gminie Biała – etap II, kwota – 3 896 625,87 zł. Budową zostały objęte nieruchomości leżące wzdłuż drogi krajowej od kościoła parafialnego do drogi powiatowej Wiktorów-Biała Rządowa oraz w okolicy Banku Spółdzielczego Ziemi Wieluńskiej.
Liczba przyłączy możliwych - 30, długość – ok. 1,5 km.
Wykonawca: Firma – Zakład Usług Sprzętowo – Transportowych s.c. A. Bator, M. Bator, ul. Fabryczna 41, 98-300 Wieluń,
dofinansowanie z RPO WŁ 2014 – 2020 – kwota - 2 102 749,87 zł.

Budowa kanalizacji w miejscowości Biała – Parcela, kwota – 3 485 934,00 zł. Budową zostały objęte nieruchomości w Białej - Parceli, leżące wzdłuż drogi powiatowej Wiktorów-Biała Rządowa. Ww. drodze zrealizowano już cały zaprojektowany zakres kanalizacji.
Liczba przyłączy możliwych –  26, długość – ok.1,2 km.
Wykonawca – Firma – Kawo Projekt, MGR. INŻ. MICHAŁ SIATKOWSKI, Dąbrowa, ul. Św. Wawrzyńca 51, 98-300 Wieluń
Dofinansowanie z PROW WŁ 2014 – 2020 – 780 196,00

Gmina Biała ogłosiła również w ubiegłym tygodniu postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na ,,Budowę kanalizacji sanitarnej tłocznej na terenie kolejowym w miejscowości Biała-Kopiec”. Zakres tej budowy to przejście pod torami w miejscowości Biała – Kopiec. W tym roku będą jeszcze ogłoszone dwa przetargi na budowę dwóch kolejnych etapów (V i VI). Dotyczyć to będzie miejscowości Biała – Parcela, Biała Kopiec i Biała Pierwsza, przy czym w Białej Parceli równocześnie wymieniona będzie azbestowa nitka wodociągu.

Przykrą rzeczą i bardzo złym doświadczeniem jest natomiast zdarzenie mające miejsce w nocy z 7 na 8 czerwca br. Jeden z mieszkańców Białej Rządowej zaobserwował niesprawność odpływu ścieków z zamieszkałej nieruchomości. Związane to było z ustaniem funkcjonowania jednej tłoczni. Taka była diagnoza stanu rzeczy. Zjawili się natychmiast pracownicy UG Biała, wykonawca kanalizacji i usługodawca z beczkowozem. Podjęto działania serwisowe. Ustalono, że przyczyną awarii były ciała stałe, które nie powinny się w kanalizacji znaleźć: kawałki rury PVC, kawałki szmat, chusteczki nawilżające, które zatkały filtry w tłoczni. Udrażnianie przepływu czyniono jeszcze 9 czerwca br. i ostatecznie system przywrócono do pełnej sprawności. Z przykrością trzeba stwierdzić, że zdarzenie było spowodowane bezmyślnością, zaniedbaniem i nieodpowiedzialnym działaniem ludzkim, w tym wypadku użytkowników kanalizacji. Doprowadzić to mogło do zniszczenia mienia innych osób, których nieruchomości są podłączone do sieci kanalizacyjnej. Należy pamiętać, że do kanalizacji obok ścieków może być wrzucany jeszcze tylko i wyłącznie papier toaletowy!!!

Wójt Gminy Biała składa podziękowanie za p. Markowi Józali, p. Mirosławowi Jamrozikowi (pracownicy), p. Mateuszowi Batorowi (wykonawca) i p. Ireneuszowi Kosmendzie (usługodawca) za udział w nocnej akcji i całości usuwania awarii – zatkania tłoczni oraz również p. Przemysławowi Pluskocie, p. Bogdanowi Czerkawskiemu (pracownicy) i p. Andrzejowi Jastrząbkowi (usługodawca) za udział w usuwaniu awarii w dniu 9 czerwca br.