Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Białej przystąpił do projektu ekologiczno – artystycznego "Lokomotywą po wiedzę" dla dzieci z województwa łódzkiego zorganizowanego przez Łódzki Dom Kultury. Dzięki temu uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Naramicach mogli uczestniczyć w wielu warsztatach zorganizowanych w Łodzi, jak i na terenie naszej gminy. W efekcie udziału w warsztatach powstał spektakl na podstawie książki Pani Agnieszki Frączek „Sprężynek na tropie tajemnic. Ekologia”.


W ramach pierwszych zajęć zorganizowanych w Łodzi 20 uczniów ze Szkoły Podstawowej z Naramic, w dniu 28 marca 2017 r, wzięło udział w warsztatach wyjazdowych. Warsztaty te odbyły się w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz w Łódzkim Domu Kultury. W ramach zajęć uczniowie uczyli się jak można zaprojektować i zrobić piękne kostiumy oraz elementy scenografii do przedstawienia z z surowców odzyskanych: z rzeczy, które zazwyczaj wyrzucamy do śmieci. Dzieci wróciły bardzo zadowolone i z głowami pełnymi pomysłów.


19 kwietnia 2017 roku odbyły się kolejne warsztaty wyjazdowe dla uczestników projektu „Lokomotywą po wiedzę”. Zajęcia, które odbywały się w Łódzkim Domu Kultury miały na celu zapoznanie dzieci z projektowaniem ubiorów metodą aplikacji. Uczestnicy warsztatów stworzyli kostiumy do przedstawienia teatralnego z „rzeczy do wyrzucenia”: z fragmentów tkanin, filcu, pasmanterii i dodatków krawieckich. Dzieci zostały podzielone na 4 grupy, każda grupa pracowała nad innym kostiumem. Na warsztatach powstały kostiumy i maski kotów – ze starych swetrów, getrów, koronek; drzew – ze skrawków materiału ponaklejanych na tekturę oraz torby ekologiczne na zakupy – ze starych bawełnianych koszulek.


W poniedziałek 24 kwietnia 2017 roku odbyły się warsztaty stacjonarne w Szkole Podstawowej w Naramicach w ramach projektu "Lokomotywą po wiedzę". Uczniowie pracowali nad scenografią przestawienia pod okiem Magdaleny Urbańskiej, która udzieliła uczniom cennych wskazówek. Do wykonania scenografii wykorzystano butelki, kartonowe pudełka, wytłaczanki.


Kolejne warsztaty, które zostały przeprowadzone przez Danutę Nowak i Dariusza Matusiak – przedstawicieli organizacji i fundacji ekologicznych. Odbyły się również w PSP w Naramicach. Temat warsztatów brzmiał „Jak żyć, żeby nie niszczyć naszej planety”. Prowadzący mówili o wszystkich najważniejszych aspektach ochrony środowiska, włączając w dyskusję uczestników. Celem warsztatów było zwrócenie uwagi dzieci na fakt degradacji Ziemi, szczególnie na problem zmniejszających się zapasów wody, zanikania niektórych gatunków roślin i zwierząt oraz wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie ludzi. W drugiej części warsztatów uczestnicy przystąpili do zajęć praktycznych, podczas których mogli wykazać się talentem i inwencją twórczą – stworzone zostały maski zwierząt żyjących w naszych lasach, które posłużyły za tło w przedstawieniu.


17 maja 2017 r. uczestnicy projektu „Lokomotywą po wiedzę”, wzięli udział w warsztatach zorganizowanych na Politechnice Łódzkiej. Były one poświęcone scenografii ekologicznej. Warsztaty miały na celu zapoznanie dzieci z rozwiązaniami pro-środowiskowymi w przestrzeni publicznej. Warsztaty podzielone były na dwie części: pierwszą stanowiła prelekcja  na tematy związane z ochroną środowiska, recyklingiem oraz zastosowaniem perspektywy przy budowie scenografii, drugą częścią było wykonanie scenografii do przedstawienia teatralnego przez uczestników warsztatów.  Był to niestety już ostatni z planowanych trzech wyjazdów warsztatowych do Łodzi.


Przedstawienie podsumowujące projekt ekologiczno – artystyczny zostało zaprezentowane w dniu 19 maja 2017 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Naramicach, przed liczną publicznością, którą stanowili: przedszkolaki, uczniowie, grono pedagogiczne, rodzice, dziadkowie oraz władze samorządowe.
Scenariusz spektaklu powstał na podstawie książki Pani Agnieszka Frączek „Sprężynek na tropie tajemnic. Ekologia”. Wybrane zostały dwa fragmenty: „Wpadły koty do marketu” oraz „Drobne zakupy”.
Sala gimnastyczna zamieniła się w ekologiczny krajobraz. Przedstawienie miało charakter edukacyjny, uczyło segregacji odpadów, zachowania się w lesie oraz nie marnowania żywności.

Projekt dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Samorządu Województwa Łódzkiego.

SCENOGRAFIA:

Na siatce w oknach zamocowano zielony materiał, do którego przyczepiono wiatraki wycięte z tektury falistej, środki wiatraków wykonano z dna butelek plastikowych po napojach wypchanych czerwoną bibułą. Domki wykonano z tekturowych pudełek i wycięto w nich okna i drzwi. Drzewa wycięto z kolorowych kartek papieru.


Na drabinkach przymocowano materiał, na którym widnieje napis „Lokomotywą po wiedzę” wycięty z kolorowych starych gazet. Pociąg zrobiono z tektury pomalowanej kolorowymi farbami. Tory wycięto z tektury falistej.

Pnie drzew zrobione zostały z tekturowych tub umocowanych w donicach owiniętych sznurkowymi workami. Na korony wykorzystano suche gałęzie na których zarzucono paski z zielonej bibuły. Do gałązek przyczepiono kolorowe motylki zrobione ze starych kolorowych rajstop i drucika.

Kolejna ściana stanowiła szpaler drzew. Na koszu do koszykówki umocowano gniazdo wykonane z wikliny papierowej, w którym siedzi bocian zrobiony z płatków kosmetycznych. Szyję i nogi wykonano z rurek po folii aluminiowej. Skrzydła i ogon wycięto z tektury i czarnego filcu. Do kosza przymocowano kolorowe drzewa wykonane na warsztatach w Łódzkim Domu Kultury. Zrobione jest z tektury oklejonej kolorowymi skrawkami materiałów.

Główna ściana, która tworzyła scenę przedstawienia wypełniona była różnorodnymi elementami scenografii, do której wykorzystano wiele materiałów. Tytuł przedstawienia „Sprężynek na tropie tajemnic” wykonano ze starych kolorowych gazet. Okno w domu Pana Jana stanowi stara rama po obrazie, do której zawieszono niepotrzebną firankę. Na schody do domu użyto drabiny owiniętej starym materiałem.

W oddali widoczne są świerki wycięte z tektury pomalowanej farbami. Za drzew wyglądają zwierzątka leśne (maski wykonane w ramach warsztatów projektowych). Lecące bociany zrobione zostały z plastikowych sztućców i talerzyków jednorazowych. Ptaszki zrobiono z rolek po papierze toaletowym.

Na słońce użyto koła od roweru oklejonego żółtym kartonem. Promienie przyspawano z drutu owiniętego żółtą bibułą. Chmury zostały wykonane z tektury do której przyklejono plastikowe butelki, nakrętki, folię bąbelkową oraz wytłaczanki od jajek.

Market „U LISA” – napis zrobiono z rolek po papierze toaletowym. Regał z napojami wykonano na warsztatach na Politechnice Łódzkiej z kartonu kolorowego, do którego przymocowano papierowe półki i przyklejono różnorodne kubeczki, butelki i własnoręcznie zrobione puszki. Na kolejnym regale poustawiano puste pudełka po artykułach spożywczych – ciastkach, jogurtach, herbacie, mleku. Owoce i warzywa zostały uszyte z materiałów wypchanych watą – marchewki, buraczki, ziemniaki, banany, śliwki, truskawki, melony, por, papryka. Rybki, pierożki, serdelki, malinki, bułki i chleb również uszyto własnoręcznie przez dzieci.

Regał promocyjny wykonali uczniowie na warsztatach na Politechnice Łódzkiej. Regał i półki wykonane z kartonu kolorowego, a warzywa i owoce z bibuły, papieru oraz gazet.

Kasa w markecie zbudowana została z kartonów oklejonych kolorowymi paskami, zamontowano tekturowe półki oraz kasę fiskalną. Po bokach zawieszono ekologiczne torby wykonane ze starych bawełnianych koszulek, które dzieci wykonały na warsztatach w ŁDK. Wózek marketowy zrobiony został z dużego kartonu z powycinanymi okienkami umocowany na zabawkowym wózku.

Kostiumy poszczególnych postaci występujących w przedstawieniu"Sprężynek na tropie tajemnic"

Sprężynek:
Kostium Sprężynka wykonany jest z tunelu materiałowego do którego poprzyczepiane zostały sprężyny ze starej wersalki. Na głowie zamocowano sprężyny metalowe, a włosy zrobiono z kolorowych pluszowych sprężynek.

Antek:
Czapka wykonana z tektury oklejonej starymi gazetami. Bluzka z worka foliowego na śmieci przewiązana paskiem z nakrętkami, do którego przyklejono kolorowe plastikowe nakrętki. Spodnie uszyto ze starego płaszcza przeciwdeszczowego.

Zosia
Bluzeczka wykonana jest z niebieskiego worka na śmieci, boki przesznurowane atłasową tasiemką. Przód bluzki zdobią motyle wycięte z kolorowych kartek papieru. Dekolt bluzki wykończony jest samoprzylepnymi plastikowymi kwiatuszkami. Spódnica wykonana z kolorowych kartek papieru pozwijanych w rulony i zszytych zszywaczem. Spódnica przyozdobiona jest paskami  z bibuły. Buty przyozdobione są kolorowymi kokardami z bibuły. Na głowę wykonano opaskę z czerwoną kokardą z bibuły.

Mama
Kapelusz zrobiono z wikliny papierowej, do której przyklejono kokardę wykonaną z taśmy papierowej i kwiatki z kolorowej bibuły. Bluzka wykonana z folii bąbelkowej z kolorowymi różyczkami zrobionymi z worków na śmieci. Spódnica uszyta została z czarnej włókniny, kokardki wykonano z taśmy papierowej i kwiatki z kolorowej bibuły. Stare sandały z kokardkami.

Sprzedawczyni
Papiloty zrobiono z foli aluminiowej. Do koszulki przyszyto kokardki z kolorowej bibuły, natomiast spódnica wykonana z jednorazowych torebek foliowych przymocowanych do gumki.

Pan Jan
Kostium wykonano ze starych ubrań, do których przyklejono wycięte fragmenty z gazetek reklamowych, guziki zrobiono z kolorowych nakrętek plastikowych. Czapka zrobiona z foliowej torebki również z kolorowymi elementami wyciętymi z gazet.

Atleci:
Stroje atletów zostały wykonane z ubrań rodziców, wypchanych gąbką oraz folią bąbelkową. Kapelusze zrobiono ze starych gazet.

Koty:
Kostiumy kotów uszyto na warsztatach w Łódzkim Domu Kultury, do ich stworzenia wykorzystano stare, niepotrzebne swetry, spodnie, getry, koronki i inne skrawki materiałów.

Drzewa
Pnie drzew wykonane zostały z tektury falistej do której przyklejone kawałki materiałów imitujące korę. Na korony drzew wykorzystano tekturę falistą oraz zielone liście ze starych stroików oraz bibułę.

EKO KOSZ – PAPIER
Spódnica wykonana została z gazet złożonych w plisy, zamocowanych do gumki. Maskę zrobiono z tektury oklejonej starymi gazetami. Na kosz wykorzystano stary karton oklejony kolorowym papierem.

EKO KOSZ – PLASTIK
Kapelusz wykonano z tektury do której przyklejono sznurek, pokolorowano zieloną farbą i naklejono kolorowe plastikowe nakrętki. Peleryna wykonana z folii bąbelkowej do której przyszyto plastikowe buteleczki po pitnych jogurtach. Na kosz wykorzystano stary karton oklejony kolorowym papierem.

EKO KOSZ – SZKŁO
Kostium wykonany został ze starego sznurkowego worka po ziemniakach. Kapelusz zrobiono ze strych gazet, do których przyklejone zostały nakrętki z butelek plastikowych.  Na kosz wykorzystano stary karton oklejony kolorowym papierem.

Pozostałe zdjęcia z realizacji projektu "Lokomotywą po wiedzę"

17968286102084499539539161220236627o
17968669102084499495938071380379053o
1801596510208449950153821198434737o
18049779102084499528338881218745344o
20170419122127-2
20170419122127
20170419122143-2
20170419122143
20170419123343-2
20170419123343
20170419132003001-2
20170419132003001
20170424080507
20170424080550
20170424080621
20170517112541001
20170517120820
20170517121739001
20170517121747001
20170517123632
20170518114653
20170517130813
20170518114720001
20170518114932
20170518115025001
20170518115107
20170519100601
20170519101055
201705191012282
20170519102345001
20170519104057
20170519105606
20170519110530
20170519110545
20170519110751
20170519111037
20170519111908
20170519111952001
P3280463
P3280491
P4240562
P4240567
P4240571
17968286102084499539539161220236627o 17968669102084499495938071380379053o 1801596510208449950153821198434737o 18049779102084499528338881218745344o 20170419122127-2 20170419122127 20170419122143-2 20170419122143 20170419123343-2 20170419123343 20170419132003001-2 20170419132003001 20170424080507 20170424080550 20170424080621 20170517112541001 20170517120820 20170517121739001 20170517121747001 20170517123632 20170518114653 20170517130813 20170518114720001 20170518114932 20170518115025001 20170518115107 20170519100601 20170519101055 201705191012282 20170519102345001 20170519104057 20170519105606 20170519110530 20170519110545 20170519110751 20170519111037 20170519111908 20170519111952001 P3280463 P3280491 P4240562 P4240567 P4240571